כיצד לבחור מטפל קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מצריך מהמטפל מגוון של ידע ויכולות. עליו להיות בעל יכולת אנליטית, אינטליגנציה רגשית גבוהה ויכולת הכלה. ככל שניסיון החיים שלו והניסיון הטיפולי שלו רחבים יותר, כך הטיפול שהוא יעניק יהיה שורשי ומדויק יותר. מטפל בעל ניסיון שפגש קשיים, אתגרים וסוגיות שונות ויוכל להשתמש בהם על מנת לעזור למטופל להתמודד בהצלחה עם האתגרים שהוא חווה. מעבר לכך, אם המטפל בעל הסמכות שונות בתחומים טיפוליים שונים, כך ארגז הכלים שלו רחב יותר. אם ברצונכם להגיע לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, המלצות ניתן למצוא גם בקרב האנשים שקרובים אליכם, שאולי עברו הליך טיפולי דומה ויוכלו להמליץ לכם למי לפנות.

יכולת אנליטית גבוהה

בסופו של דבר, פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית מתבססת במידה רבה על היכולת של המטפל להבין ולנתח סיטואציות וסמנטיקה מילולית אצל המטופל. כאשר המטופל מתאר את מה שעובר עליו, בתוך ובין המילים שבהן הוא משתמש לתיאור המצב מסתתר מידע רב, חלקו ברור מאליו וחלקו פחות.

מטפל בעל יכולת אנליטית גבוהה ידע לזהות את הדקויות ובכך יצליח להבין טוב יותר את נפשו של המטופל והאתגרים איתם הוא מתמודד. בנוסף, חלק מטיפול CBT מתבסס גם על עשיית קישור בין אירועים שהתרחשו ואירועים שמתרחשים, בין רגשות בהווה לרגשות בעבר, וגם מהבחינה הזאת יכולת אנליטית היא חשובה במיוחד.

אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשית חופפת במידת מה ליכולת אנליטית, בעצם כך שגם בעזרתה ניתן להבין מה עובר על המטופל. מדובר למעשה ביכולת לזהות רגשות אצל המטופל אשר מנהלות אותו בחיים. אינטליגנציה רגשית מאפשרת למטפל לשים את עצמו בנעלוו של המטופל. התחום הטיפולי כולו מתבסס במידה רבה על רגשות, ולכן אינטליגנציה רגשית גבוהה עוזרת לביצוע אבחנה וטיפול יעילים ומדויקים יותר.

ניסיון

כמו בכל תחום בחיים – אין תחליף לניסיון. ככל שהמטפל מנוסה יותר, כך הוא יהיה טוב יותר בטיפול שלו, וזה בנפרד מכל יכולת אחרת או כל כלי אחר בארגז הכלים שלו. ניסיון חיים מעצים ומשפר אותנו כבני אדם, מחדד את היכולות ואת ההשקפות שלנו.

אני נורית גדרון, בעלת תואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית ומוסכמת לטיפול באמנות, בהבעה וביצירה וכן גם בהדרכת הורים. אני עוסקת בתחום הטיפול במסגרות שונות כבר למעלה מ-18 שנה ואשמח לעזור גם לכם.

ניתן ליצור איתי קשר בטלפון 050-5708833 או דרך הקישור הבא.

סגירת תפריט